Du har säker läst eller hört på nyheterna om den senaste tidens ransomware-attack.
Dvs. ett krypteringsvirus som kan kidnappa era filer och tvinga er betala för att de inte ska förstöras.
Varför har detta fått en sådan uppmärksamhet just nu? Ja, det undrar vi också. Detta är något som pågår hela tiden och är ett konstant hot sedan några år tillbaka. Just detta virus är lite mer aggressivt och kan sprida sig självt till viss del i ett lokalt nätverk (vilket finns på de flesta företag).
Skall vi vara oroliga?
Ja, om inte era skyddsanordningar är på plats.
Hur skyddar man sig?
1. Vi säger det igen, backup, backup, backup! Det absolut viktigast är backup. Och det skall vara en riktig backup, ingen USB-disk kopplad till datorn eller servern. En riktig backupprogramvara som kör till band eller molnbackup.
2. Antivirus och spamfiltrering. Har man en bra spamfiltreringstjänst i kombination med antivirus minskar risken, men kom ihåg att detta är inte 100%-igt.
3. Patch-hantering. Just detta senaste viruset, WannaCry som det kallas, utnyttjar sårbarheter i Windows. Har man patch-hantering på sina datorer har man täppt till ett av hålen.
Optinet tillhandahåller samtliga de tjänster som krävs för att ni skall vara helt säkra. Läs mer om våra tjänster här:
Backup PC / Mac
Backup Server
Spamfilter
Virussäker (antivirus + patch-hantering som tillval)