Driftstatus: Vi har normal drift med full reservkapacitet

Optinets IT-säkerhetsskola, inledning

IT-säkerhetsskolanVälkommen till Optinets IT-säkerhetsskola!

Här kommer vi att gå igenom många grundläggande begrepp om IT-säkerhet.

Mycket av det vi skriver kan även användas hemma.

 

Optinet har arbetat med IT-säkerhet hos företag sedan 1994 och har längs vägen snappat upp ett och annat! Dock finns det fortfarande en stor okunskap och tyvärr också ett stort ointresse (ja, ja, vi vet att alla inte är så nördiga som vi och tycker att detta är roligt). Här tänkte vi i alla fall ge förutsättningarna för den som vill att, förhoppningsvis, på ett enkelt sätt kunna lära sig mer!

Jobbar du som IT-ansvarig på något företag kan du dessutom se det som din skyldighet att känna till de begreppen vi tar upp här!

IT-säkerhetsskolan kommer att (som det ser ut nu) ha sju avsnitt. Dessa är:

  1. Uppdateringar – behövs de?
  2. Antivirus – och farligt beteende på internet
  3. SPAM – skräppost
  4. Lösenord – är de säkra?
  5. Backup – säkerhetskopiering är viktigt!
  6. Brandväggar och trådlösa nätverk
  7. Informationssäkerhet

Vi uppskattar feedback från Er som läser och skall så långt som möjligt försöka att anpassa skolan efter era synpunkter. Detta innebär att artiklar kan komma att skrivas om och kompletteras så besök oss gärna igen!

Materialet går bra att använda fritt i utbildningssyfte så länge hänvisning till källan: www.optinet.se/blogg finns med!

Trevlig läsning!